Jak přestěhovat televizi Odnes to? Jednoduše, popadnete ji za dřevěný skelet a vložíte na zadní sedadlo staré škodovky obrazovkou směrem k opěradlu. Samozřejmě žertujeme, přenesli jsme se jen o několik desítek let nazpět, do roku, řekněme 1985.
A teď vážně. Pokud nejste zrovna sběrateli a retro není vaším celoživotním hobby, že byste měli ještě v garáži naleštěného veterána Škodu 100 a televizi Color 110 od výrobce Tesla Orava, musíte přistoupit k přestěhování televize mnohem zodpovědněji. Staré přijímače měly totiž ve srovnání s těmi současnými několik výhod. Především citlivou elektroniku chránila celodřevěná či dřevotřísková krabice a obrazovka byla sice ze skla, ale masivního, které sneslo mnohem větší tlak, než současné velkoplošné monitory. Zároveň měla menší rozměr a to jsou dva hlavní důvody, proč se stěhování televize může proměnit v noční můru. Ale také nemusí. Záleží hlavně na dvou zásadních věcech:
Zabalení do krabice – nevíte-li si rady se správným balením televizoru, můžete požádat o pomoc specialisty. Zvládnete to ale sami, stačí vědět, jak. Ideální je mít k dispozici původní obal od výrobce, ale většinou tomu tak nebývá. V opačném případě budete potřebovat buď obstarat dostatečně velkou krabici, nebo si ji vyrobit z tvrdého kartonu. Ten se dá zakoupit ve specializovaných e-shopech, stejně tak velmi důležitá pomůcka – rohové fixační prvky z měkké pěnové plastické hmoty. Ty nasadíte na všechny rohy monitoru tak, aby vyplnily prostor uvnitř krabice a televize zůstala usazena uvnitř v prostoru, pevně zafixována. Veškeré příslušenství (kabeláž, ovladač atp.) mějte bezpečně uložené na jiném místě, nejlépe v zřetelně popsaném polyetylenovém zip sáčku.
Uložení při přepravě – bezpodmínečně nutné je přepravovat a také přenášet televizor ve svislé poloze (samozřejmě ne vzhůru nohama) a krabici označit jako křehkou, aby se ve stěhovacím voze umístila tam, kde nedojde k proražení krabice.