Proč si vybrat na podlahu terasy zrovna sibiřský modřín

Přemýšlíte nad tím, jak upravit podlahu vašeho balkonu, terasy, lodžie, pergoly, altánu nebo prostoru kolem venkovního bazénu? Řešení je celá řada, kupříkladu umělý travnatý koberec, keramická či kamenná dlažba, ale přece jen tu je i řešení vzhledově nesmírně atraktivní a velmi žádané – přírodní dřevěný masiv. Pokud se domníváte, že je to zcela nevhodné řešení, zejména kvůli povětrnostním vlivům našeho mírného geografického pásma, pak to nemusí být ta docela pravda.

krásná příroda

Dřevěné podlahy vynikají unikátním, mnohdy až luxusním vzhledem, výrazně doplňují svou atraktivitou celkovou koncepci stavby, zejména dřevěné krovy, okna, konstrukci přístřešků a dřevěných obkladů. Velmi však záleží na tom, jakému materiálu dáme na podlaze přednost.

Jaký je rozdíl v použitých materiálech

Jít cestou kompromisu se vyplatí – kdo se nevyzná v materiálu na výstavbu dřevěných terasových podlah, měl by si ujasnit alespoň základní ukazatele, na jejichž podkladu se pak může rozhodovat. Velmi totiž záleží na tom, zda podlahu zhotovíte z obyčejné borovice, anebo z nějakého tropického stromu, řekněme z teaku. V zásadě tu platí dvě základní hodnotová měřítka, a těmi jsou cena a délka životnosti.

prkna na terase

Borové dřevo pořídíte pro plochu podlahy jednoho čtverečního metru za zhruba pět set korun, ale s délkou životnosti to nebude žádná sláva, předpokládá se, že po sedmi až osmi letech při správné údržbě bude nutná výměna za nové.

U tropických dřevin je životnost mnohonásobně delší, odhadem tak kolem čtyřiceti let, ale cena za čtvereční metr je téměř astronomická, přesahuje dva tisíce korun.

Zde se pak vyplácí jít cestou kompromisu, například s využitím terasových prken ze sibiřského modřínu gardina.cz, který vychází zhruba na osm až devět set korun za čtvereční metr, přičemž by vám měl na podlaze vydržet v perfektním stavu pětadvacet až třicet let.