Vrtáky

Co Čech to kutil domácí. Který muž nedržel někdy v ruce vrtačku? Jen málokterý, zřejmě opravdový nešika, ale i takový má většinou jen tak, pro každý případ, někde ve sklepě vrtačku. A do vrtačky pochopitelně potřebujeme vrtáky. Vrták je nástroj určený k vrtání vnitřních rotačních válcových, ale i kuželových nebo tvarových do různých materiálů. Obvykle má tvar dvojchodé pravotočivé šroubovice. Vrták má pracovní část a upínací část. Pracovní část je řezná, skládá se z břitu, hřbetu, drážky, fazetky a příčného ostří. Drážkou odchází ven z díry třísky, fazetka pomáhá ke stabilizaci vrtáku v díře. Upínací část je stopka, která může být válcová nebo kuželová.

vrtačka kreslená

Při vrtání vždy rotuje nástroj, který je upnutý ve vrtačce a posouvá se do vrtaného materiálu. Díra nemusí být průchozí, vrtáme i zahloubené díry. Vrtačka může být ruční nebo strojní. Nenajdeme kovoobráběcí dílnu, kde by nebyla vrtačka. Výběrem kvalitního vysoce výkonného vrtáku zefektivníte průběh vrtání ve vaší firmě. Vrták je jednoúčelový, ve smyslu, že pro každý průměr díry je potřebný jeden rozměr vrtáku. Vrtáky do oceli se vyrábějí z rychlořezné oceli HSS, HSSCo/HSS-E, HSS-TiN, HSS-G nebo ze slinutého karbidu. Mohou mít i pájené břitové destičky nebo mechanicky upnuté břitové destičky.

vrtáky

Podle způsobu výroby vrtáku dělíme na válcované, frézované nebo vybrušované. Můžeme vrtat do plného materiálu nebo vyvrtávat do předvrtaného otvoru. Po vrtání pro vyšší požadovanou přesnost může následovat vystružování. Nebo se můžou vyřezávat závitníky závity. Vybírat můžete z nástrojů na otvory I-nástroje navrtáváky, mikrovrtáky, levé vrtáky, prodloužené, zvlášť dlouhé vrtáky, krátké automatové nebo stupňovité vrtáky. Všechno najdete v naší nabídce. Pro opravdové nadšence do kutilství, nebo pro vybavení profidílny můžete pořídit celé sady vrtáků.