Kožich jako samet

Kvalita srsti vám už na první pohled napoví, jakému zdraví se těší vaše kočka. Péče o kožich je obzvláště v jarních a letních měsících téměř nezbytná každý den. V tomto období kočka líná a zbavuje se přebytečných chlupů po zimě. Ve vašem bytě by tedy neměl chybět vyčesávání hřeben a svého mazlíčka byste měli pravidelně vyčesávat. Tímto staré chlupy odstraníte a zároveň dáte prostor novým k růstu a vzdušnost srsti. Kočičí srst, respektive její kvalitu, ovlivníte i potravou. Ta by měla být bohatá především na lososový olej, který předchází vysušování kůže a tvorbě lupů či kožních vyrážek. Někteří chovatelé používají i speciální rukavici s výstupky, které částečně vyčesávají chlupy a částečně kočku masírují, mimo jiné dodávají srsti vzdušnost a lesklý vzhled.
modré kočičí oči

Drápy jako šelma?
Ráda vaše kočka škrábe škrabadlo? Obrušuje si tím totiž drápy, které jsou potom velmi ostré. Známkou přerostlých drápů je, když i po zatáhnutí mezi polštářky vyčnívají ven. Jednoduše to lze poznat při chůzi na tvrdé podlaze na charakteristickém klapavém zvuku drápků. Pravidelně byste tedy měli své kočce drápy zastřihovat pomocí speciálních nůžek. Vždy je zkracujte pouze o několik milimetrů a ustřihněte ještě před tmavým vnitřkem drápu. Tady končí kočce nervy a nadměrné zkrácení by mohlo velmi bolet.
mourovatá kočka s obojkem
A co hlava?
Péče by měla také zahrnovat čištění ospalků v oblasti očí podle potřeby. Vaše kočka si je sice sama čistí tlapkami, ale není to důkladné. Uši bývají stejně jako u člověka po nějakém čase zanesené hnědým mazem. Kočka má ucho uvnitř zvukovodu členité a je nutné ho čistit s opatrností. Žádné štětičky! Použijte navlhčený kapesník a nezacházejte příliš hluboko do ucha. Chrup vašeho mazlíčka nepotřebuje zvláštní péči, nicméně ničím nezkazíte, pokud mu dopřejete doplňky stravy ve formě speciálních polštářků s výživou chrupu.

4.3/5 - (6 votes)