Tablety aktivního kyslíku
Podstatnou výhodou tohoto procesu očisty bazénové vody je absence nepříjemného zápachu chlorované vody. Zápach vzniká v souvislosti s tvorbou sloučenin tzv. vázaného chlóru. Kyslíkové tablety jsou samy o sobě velmi silným oxidativním médiem, bohužel není možné je cíleně využít jako desinfekční prostředek. V podstatě si neporadí s žádnými nežádoucími patogeny. Z tohoto důvodu se v praktickém pojetí nechává působit spolu s tzv. biguanidy. Jsou to chemické látky označované jako PHMB, mají silné desinfekční účinky, ale naopak takřka vůbec nezpůsobují oxidaci. Přípravek obsahující kombinaci aktivního kyslíku a biguanidů je pak ideální alternativou chlorové chemie. Nevýhodou je pouze vyšší cena a nároky na pravidelné a přesné dávkování a měření.
Ozon
Bez ozonové vrstvy ve stratosféře bychom všichni zahynuli, to je známá věc jistě každému, ovšem ne každý si je vědom, že ozon je smrtelně jedovatý plyn, nebezpečný pro všechny živé organismy. V určité koncentraci usmrtí i člověka. Jedná se o tzv. trikyslík, je to v podstatě molekula kyslíku se třemi atomy, s chemickým vzorcem O3.
Ozon působí oxidativně a jako smrtící plyn likviduje skutečně vše, co mu přijde do cesty. Pro použití v praxi jako samostatné médium v přípravcích bazénové chemie však nelze využít kvůli jeho značné schopnosti reagovat s okolím a tvořit sloučeniny.
Vědci však přišli na způsob, jak jej prakticky aplikovat, a sice přidává se do vody spolu s chlórem. Ten je pak ve vázané formě na tělech mikroorganismů ozonem zlikvidován a rozkládán a působí zde pouze jako tzv. reziduum. Součástí takové filtrace ovšem musí být aktivní uhlí, které pohlcuje nadlimitní ozon, aby byl dodržen maximální přípustný stav pět setin miligramu na litr. Ve filtraci se rovněž zachycují sedimenty odumřelých bakterií a výsledkem je pak voda ve špičkové kvalitě vhodná ke koupání.