(Ne)bezpečná domácnost

Přibližně do půl roku věku, kdy dítě spíš leží, nepřesouvá se, je to pohoda. Pak najednou zjistíte, že se přetočilo na bříško, o nějaký centimetr se posunulo, celá rodina jásá a malého šikulu v jeho pokrocích povzbuzuje. Pak udělá více temp, zvedne se na rukou a přesune se přes obývací pokoj. Za nějaký čas objeví na zemi květináč, později zásuvku, šuplíky plné překvapení. V této chvíli je již potřeba zbystřit a případné nástrahy, které mohou být dětem i životu nebezpečné, raději odklidit z cesty, případně je zabezpečit, aby tolik nebezpečnými nebyly.
Volně ležící předměty na podlaze, které by mohlo dítě na sebe převrhnout, je lepší na čas uklidit. Pozor také na kytky, ne každá je vhodná ke konzumaci.
prodlužovačka s vypínačem
Zásuvky je vhodné zabezpečit krytkami, jejich investice je v řádech desetikorun a skutečně se vyplatí. Šuplíky se dají rovněž zajistit zarážkami proti otevření, na našem trhu je jich také spousta. Nelze opomenout schodiště a tedy jeho zabezpečení ohrádkou.
čistící prostředky a hadry
Když se dítě začne zvedat na nožičky, je jeho pole působnosti opět o něco větší. V tuto chvíli je vhodné zaměřit se na ostré rohy na nábytku, které lze překrýt samolepícími gumovými nárožníky. Bude potřeba uzamknout skříňky, velmi lákavá je pro děti kuchyňská linka. Zejména příbory, nože, nůžky a keramické či skleněné nádobí umístěné v nižších patrech, jsou pro dítě hrozbou. Kromě kuchyně číhá nebezpečí i v koupelně – léky, čisticí prostředky, prací prášky a saponáty je také vhodné bezpečně uzamknout, nebo uklidit na vyšší místa, kam dítě nedosáhne. Postupem času se dají zajistit také okna a dveře, lednice, trouba. Některé spotřebiče jsou vybaveny dětskými zámky, i toto je vhodné prostudovat.
Nebezpečí může číhat i v podobě nábytku. Nepřipevněné komody, botníky a skříňky, jejichž obsah není hrozbou, však můžou dítě ohrozit tím, že je na sebe převrhne. Zde je na místě nábytek přikotvit ke zdi.
matka líbající dítě
I když se pak občas stává, že po těchto bezpečnostních opatřeních mají problém se kamkoliv a k čemukoliv dostat i samotní rodiče, určitě se toto vyplatí. Zdraví našich dětí by mělo být prioritou, a pokud jde něčemu zabránit, stojí to za trochu námahy.

4/5 - (1 vote)