Sada na klíčení semen ve speciálních miskách


nejjednodušší způsob je využít speciální sady klíčících misek. Misky jsou konstrukčně přizpůsobené do svislé polohy nad sebou a zároveň se tím spoří místo na kuchyňské lince. Většinou však do početné rodiny jedna sada nestačí, o klíčky je totiž značný zájem a velice rychle se zkonzumují.

semeno

Jak nechat vzejít semena na klíčících miskách

Semena luštěnin nebo obilovin nejprve nasypeme do nádoby (nejlépe obyčejné sklenice nebo půllitru na pití) a zalijeme je studenou nebo vlažnou vodou tak, aby byla celá ponořená pod hladinou. Do jedné misky by se měly vejít 2 – 3 polévkové lžíce semen. Ta ponechte takto ponořené ve vodě po dobu 8 hodin. Tento proces je důležitý k tomu, aby se semena začala probouzet a započal v nich růstový proces životní fáze.
Pak se celý obsah sklenky nalije na sítko klíčící misky, semínka mohou mít mírně rozměklou kašovitou konzistenci, to je však přirozený jev, zvláště u řeřichy a cizrny. Nádobka pod sítkem se pak naplní vodou tak, aby hladina byla asi 1 cm pod sítkem.

V průběhu klíčení může voda v misce zůstat, nemusíte ji měnit, pouze však musíte několikrát za den semena na sítku rosit postřikovačem. Vyklíčené plody se sklízí zhruba po 3 – 5 dnech, v závislosti na druhu.
Důležité je dodržet optimální teplotu k růstu klíčků, což je rozmezí od 20,5 do 23 stupňů. V průběhu klíčení musí být zajištěn dostatek světla, ale nikdy ne přímé slunce, např. na okenním parapetu.

vojtěška

Sítko udržujte v době, kdy jej nepoužíváte, v čistotě, nejvíce práce zabere odstraňování kořínkového balu. Sadu na klíčení lze pak vkládat do myčky, nebo umývat ručně, a jestliže chcete mít jistotu a zbavit povrch misek bakterií, vyzkoušejte slabý roztok octa s vodou jako desinfekční prostředek, nepoužívejte v žádném případě syntetickou chemii na bázi chlóru, např. savo.