Stolní hry na dlouhé zimní večery

                V průběhu posledních let se výrazným způsobem rozrostla nabídka stolních her, které jsou určené opravdu pro celé hravé rodiny. Řada těchto her nese ve svém označení slovo „strategická,“ což znamená v překladu, že se nebude jednat o pouhé házení kostkou a posouvání figurky, nýbrž pokud budete chtít dosáhnout vítězství, budete se muset spolehnout především na své myšlení. Tyto hry bývají většinou od výrobců určené dětem od 12 let. Neházejte však flintu do žita. Děti i mladšího věku jsou velmi učenlivé a řada z nich tyto hry s Vaší pomocí zvládne obstojně hrát již poté, co se naučí číst a počítat.
strategie hry
1.       Osadníci z Katanu
Tato hra se na trhu objevila již v roce 1995 a od té doby její obliba neklesá. Právě ona je skvělým prototypem hry, která není určena pouze dětem, ale skvěle se u ní pobaví i dospělí. Každá hra je navíc jiná, protože herní pole se pokaždé změní. Nejedná se o čistě strategickou hru, neboť se hází dvěma kostkami, a tak se musíte vypořádat i s dílem náhody. Na trhu je celá řada rozšíření základní verze této hry, takže pokud Vás Osadníci z Katanu chytnou, můžete právě díky rozšířením hrát například v šesti lidech či se z Katanu vypravit na moře.
 dřevěné hračky
2.       Carcasonne
Toto je další megahit na poli moderních stolních her. Tato hra byla přeložena do více jak 20 jazyků a prodalo se více než 6 milionů her z řady Carcasonne. Základní hru tvoří několik desítek čtvercových kartiček krajiny a figurky v několika barvách pro jednotlivé hráče. Vaším úkolem je stavět cesty, vesnice a řeky, obsazovat je svými figurkami a tím získávat i vítězné body. Množství rozšíření k základní verzi je opravdu bohaté, a tak Vám při jejich skoupení pravděpodobně nebude stačit jídelní stůl.
3.       Dixit
Pokud chcete zvolit hru netradiční a zároveň s velmi jednoduchými pravidly, sáhněte po Dixitu. V této hře budete rozhodně rozvíjet svou představivost a zároveň budete nuceni vcítit se do myšlenek svých protihráčů. Každý hráč má v ruce šest karet, na kterých jsou namalované takové malé někdy až surrealistické obrazy. Vaším úkolem je jeden si vybrat a nějak jej pojmenovat, tak aby ale ostatním hráčům nebylo na první pohled jasné, o který obrázek se jedná. Ostatní hráči totiž také vyberou jednu svou kartu, která názvu odpovídá. Všechny karty se pak zamíchají, vyloží a vy hledáte tu, která patří prvnímu hráči. Je to opravdu skvělá hra pro větší partu lidí.

4/5 - (5 votes)