Víte dost o ekonomice?

Rozumíte ekonomice? Pokud se domníváte, že ano, pak je to někdy dobře a někdy také špatně, a pokud jste přesvědčeni, že v té se ani prase nevyzná a vy přece nejste prase, pak lze vaši nevědomost rovněž mít někdy za nedostatek a jindy za výhodu.

Jisté totiž je, že by lidé měli ekonomice rozumět, protože jsou na ní existenčně závislí, jenže zároveň čím víc jí člověk rozumí, tím je nejednou znechucenější, když vidí nedostatky, jež fungování té velké stejně jako té malé ekonomiky má. Takže je šťastnější ten, kdo nechápe ty nesmyslnosti, jež se v ekonomice leckdy odehrávají, jenže toho zase může nepříjemně zaskočit důsledek právě toho, čemu ke své potěše nerozumí.

zabalené mince

Takže je dobré o ekonomice něco vědět, ale něco snad raději ani ne. Podle toho, co jednoho může ovlivnit a co ho nechává chladným i bez rizika negativních dopadů. Někomu stačí, když mu vysvětlí něco málo o finanční politice https://nebankovni-hypoteky-cz.cz/aktuality/neco-malo-financni-politice/, zatímco jiný stráví třeba i neskutečnou spoustu času nad různými tabulkami, grafy, prognózami, analýzami a dalšími zdroji dat, jež hýbou ekonomickým světem.

Každému, co jeho jest, každému podle jeho potřeb. Každý ať nahlíží na ekonomiku tak, jak chce, ať se do ní zapojuje svým vlastním způsobem. Někdo ať podniká a jiný ať třeba sedí doma na pozadí a pobírá skoupé dávky, někdo ať spekuluje, investuje, utrácí, spoří. Někdo ať si je akcionářem a jiný ať má peníze zašité někde ve slamníku, někdo ať se řídí heslem, že peníze se nešetří, ale vydělávají, zatímco jiný ať si nechá pro korunu vrtat koleno.

stočené dolary

Ale jedno by tu mělo být vždycky jisté. A sice to, že by ekonomice neměli šéfovat ti, kteří jí nerozumí nebo třeba ani nechtějí rozumět. Protože ekonomika ovlivňuje kvalitu našich životů, ekonomika tu stojí prakticky za vším, co si jenom dokážeme představit. A nějaký hňup na vedoucím postu znamená vždy problémy. Které se podepisují na komkoliv z nás.