Tipy, jak si užít dovolenou

Výběr destinace podle vás

I cestování podléhá módním trendům. Dobře to je vidět i na sociálních sítích. Kdo nebyl v létě na Bali a v zimě ve Špindlu, jako by nebyl. Ale vybírejte destinaci podle toho, kam chcete vy. A také podle toho jaký jste typ. Chcete klid a nemáte rádi přeplněné hotely? Tak to asi Bibione nebude zrovna pro vás.

Očekávání vs. realita

Těšíte se na luxusní hotel s výhledem na pláž a chutné večeře. Ovšem po příjezdu do hotelu vás čeká nemilé překvapení. Zdaleka není tak luxusní a v koupelně najdete i pár nezvaných hostů. Nebuďte zklamaní a přistupujte k cestování jako k dobrodružství. Mějte otevřenou mysl a počítejte s tím, že vás potkají i nějaké neočekáváné zážitky.

dovolená

Stop porovnávání

Vyhněte se tomuto cestovatelskému nešvaru. V obchodě nekomentujte ceny, na pláži prostředí a na ulici chování místních. Užívejte si, že jste jinde a nasávejte nové poznatky.

Poznávejte místní

Turisticky známá místa jsou přeplněna lidmi. Objevujte spíše malé vesničky či zapadlé koutky. Zeptejte se místních domorodců na dobrou restauraci a snažte se poznat místa nejen jako dychtivý turista. 

Tip: naučte se pár vět v místním jazyce

Užívejte si i cestu

Většina cestujících se soustředí jen na cílové místo. A cestování na něj berou jako nutné zlo. Ale tentokrát si užijte i cestu letadlem, vlakem nebo dlouhou cestu autem. Vymyslete, jak si ji zpříjemnit a nalaďte se už na dovolenkovou notu.

kufr

Buďte tady a teď

Snažíte se zaznamenat každý okamžik dovolené. Ale pak také můžete zjistit, že máte sice 15 tisíc fotek, ale z míst si moc nepamatujete. Proto foťte méně a buďte více přítomni tady a teď.

Pište si cestovní deník

Každý večer si vyhraďte chvíli času, kdy zapíšete do deníku pár vět o daném dni. Co jste zajímavého viděli a prožili? Povídání můžete doplnit o vlepené vstupenky či pohledy. Po návratu z dovolené budete mít hezkou a milou vzpomínku.

Po návratu domů něco změňte

Z cest se většinou vracíme s úplně jinou energií. Jsme nabití a motivovaní ke změnám. Využijte toho a zařaďte i doma něco, co jste dělali na dovolené. Co takhle jít každé ráno běhat nebo přečíst pár kapitol z knihy?